Python, Stack Overflow’da en çok sorgulanan dil olan JavaScript’i geçti!

Python, Stack Overflow’da en çok sorgulanan dil olan JavaScript’i geçti!

Yazar: Emin Zeybek | 20 Haziran 2019 | Teknolojiden
Python, Stack Overflow’da en çok sorgulanan dil olan JavaScript’i geçti!

Stack Overflow’un yeni verilerine göre, sitede en çok sorgulanan dil artık JavaScript değil, Python!

QA Testing Company tarafından yapılan araştırmada, yazılım sektörünün en geniş ağına sahip Stack Overflow’da son raporlara göre Python ile ilgili aramaların, JavaScript ile ilgili aramaları geçtiği ortaya çıktı.

Stack Overlow, bir soru cevap platformudur. Yazılım geliştiricileri tarafından kullanılan bu platformda üye olarak yada üye olmadan soru sorabilir, sorunuza diğer kullanıcılar tarafından cevap alabilirsiniz. Ek olarak diğer kullanıcılar tarafından sorulan sorulara yada verilen cevaplara olumlu yada olumsuz puanlama yapılabilir.

QA Testin Company, web sitesinde, Javascript, Python, R, Ruby, C#, C++, Java, Object-C, Swift, PHP ve SQL dillerini kapsayan bir analiz yayınladı.

Stack Overflow üzerinde yapılan sorgulamalarda JavaScript liderliğini koruyor. Ancak alttaki grafikte de göreceğiniz gibi Python 2019 başlarında, büyük bir yükseliş gösteriyor.

Javascript, 10 yıldan uzun bir süredir, 1.75 milyondan fazla sorgu ile en çok aranan dil oldu. Python ise 1.1 milyon ile 4. Sırada geliyor. JavaScript çeşitli kullanım alanları ve platformları nedeniyle en çok aranan dil oldu. Çünkü internet ile alakalı herhangi bir sektörde çalışıyorsanız bir gün mutlaka Javascript ile karşılaşırsınız. Yazılım ile ilgili herhangi bir alanda çalışıyorsanız da yine bir miktar da olsa JavaScript biliyor olmanız gerekecektir.

JavaScript konusu, sıklıkla Jquery, function, duplicate, string gibi kelimeler ile aranıyor. Ancak 2019 yılı verilerine göre Python JavaScript’i seçerek en çok aranan dil oldu. Pyhton’un bu sıklıkla aranmasının en büyük sebeplerinden biri, yeni olması sebebiyle kaynakların az olması. Ayrıca kolaylaştırılmış Syntax yapısı ile, diğer dillere kıyasla çok daha fazla geliştiriciye sahip bir dil.

Yazar

Emin Zeybek

Founder & Senior PHP Developer