Huawei yeni işletim sistemi Hongmeng OS ile Geliyor!

Huawei yeni işletim sistemi Hongmeng OS ile Geliyor!

Yazar: Emin Zeybek | 12 Haziran 2019 | Teknolojiden
Huawei yeni işletim sistemi Hongmeng OS ile Geliyor!

HUAWEI YENİ İŞLETİM SİSTEMİYLE GELİYOR

Geçtiğimiz günlerde Google, Huawei’nin Android ve Google Play  Hizmetlerini yasakladı. Huawei kullanıcıları bu olaydan sonra telefonlarına ne olacağını merak ediyordu.  Şimdi ise Huawei, Hongmeng OS adında bir akıllı telefon işletim sistemi geliştirdi.

PEKİ NEDİR BU HONGMENG OS İŞLETİM SİSTEMİ?

Henüz Huawei , Hongmeng OS iletişim sistemi hakkında bilgi vermedi. Hongmeng OS’yi , Huawei’nin akıllı telefonlarında kullanılacak Android alternatifi olarak işletim sistemi olarak görebilirsiniz. EUIPO’ya göre Hongmeng OS, Ark OS olarak tanıtılacak.

Huawei 24 Mayıs 2019 tarihinde Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi ile ticari marka açtı. Bu ticari markalar HUAWEI ARK OS, HUAWEI ARK, ARK ve ARK OS olarak duyuruldu. Huawei, yeni işletim sistemi ile Android’ten daha yüksek performans sağlayacağı yönünde düşüncelere sahip. Huawei yeni işletim sistemi Android’e bir alternatif değil, sağlam bir rakip bile olabilir.

HUAWEI HONGMENG OS BAŞLICA ÖZELLİKLERİ VE TASARIM DÜZEYİ NELER?

Bildiğimiz gibi  Huawei, Android işletim sistemi üzerinde kullanılan ve EMUI olarak bilinen özel bir yazılıma sahip. Huawei’nin yeni sistemi Hongmeng OS , EMUI’nin çoğu özelliğini koruyacak. Ark OS olarak tanıtılacak olan bu akıllı telefon işletim sistemi  Android uygulaması çalıştırabilecek ama Android’e dayalı olmayacak.

Huawei artık Google ve Microsoft ürünlerini kullanmadığı için Google Play Store yerine kendi geliştirdikleri uygulama hizmeti olan App Gallery’yi kullanacak.

Huawei Ark OS akıllı telefonlar dışında tabletler, akıllı ev aletleri ve bilgisayarlarda çalışabilecek.

Huawei bir gün sorun yaşayabiliriz düşüncesi ile Ocak 2018’de kendi yedekleme sistemini geliştirmişti. Huawei yetkililerine göre yeni işletim sistemi Ark OS 2019 yılı sonunda Çin kullanıcılarına sunulacak. 2020 yılının başlarında küresel kullanıcılar da işletim sisteminin güncellemesini alacaklar.

Yazar

Emin Zeybek

Founder & Senior PHP Developer