Mi Robot Süpürge Aynaları Oda Olarak Görmesinin Çözümü

Mi Robot Süpürge Aynaları Oda Olarak Görmesinin Çözümü

Yazar: Emin ZEYBEK | 18 Nisan 2020 | Mi Rehberi
Mi Robot Süpürge Aynaları Oda Olarak Görmesinin Çözümü

Mi Vacuum Robot Süpürgeler odaları tanımlarken etrafı lazerle ya da kamera ile ortamı tarar. Bu tarama işlemleri sırasında lazer başlığından çıkan ışınlar başlığa tekrar geri döner bu sayede gidilen mesafe kadar uzaklıkta bir cisim olduğu saptanır.

Bu durum aynalarda ışının sekmesi yada kameraların aynaları derinlik algısı yaratacak şekilde görmesi sonucu bazen hatalı çalışabilir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz üzere elbise odasında yer alan aynadan seken görüntü, aynanın arka tarafından bir oda varmış gibi bir algılamaya yol açıyor.

Bu durum sadece evin yüzdelik temizlik oranını hatalı hesaplaması gibi bir yanlışa yol açar. Mi Robot Süpürgeler bu alanları temizlemeye çalışmaz. Bu alanlara yani aynaların arka kısımlarına girmeye çalışacaklardır ama orada engel olduğunu algıladıklarında o alanı pas geçeceklerdir.

Evinizin haritasının düzgün çıkarılmasını isterseniz, aynaların arka kısımlarındaki hataları görmek hoşuma gitmiyor derseniz, evinizde yerden 10 cm yükseliğinde ayna olmaması gerekir. Aynalarınızın üzerine, yerden 10 cm yukarıya kadar kapalı olacak şekilde bant yapıştırarak bu hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Yazar

Emin ZEYBEK

Founder & Senior PHP Developer